Zadaniem pokrycia dachowego jest przede wszystkim chronienie pomieszczeń przed działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli jeden dojdzie do jakichś uszkodzeń, to może wiązać się to z nieszczelnością. Woda przeniknie przez najmniejszą szparę, co niestety jest prostą drogą do zawilgocenia całego budynku. Należy temu przeciwdziałać. Trzeba wobec tego regularnie przeprowadzać gruntowny przegląd całej połaci dachowej i jeśli zostaną wykryte jakieś usterki, to nie pozostaje nic innego, jak je wyeliminować. Dekarz dysponuje wiedzą i doświadczeniem oraz zapleczem technicznym, dzięki czemu dokona rzetelnej analizy stanu dachu i niezbędnych napraw.
Czas na remont dachu
Prędzej lub później konieczna stanie się naprawa dachu, bo materiały zużywają się wraz z upływem czasu, przyśpieszają to niekorzystne czynniki atmosferyczne. Skrajne temperatury, opady śniegu i deszczu, promieniowanie słoneczne i silne podmuchy wiatru nie są obojętne dla pokrycia dachowego. Mogą one stać się źródłem mniej lub bardziej poważnych uszkodzeń. Zacząć należy oczywiście od przeglądu dachu, co najlepiej zlecić doświadczonemu fachowcowi, zrobi to szybko i dokładnie. Przyjrzy się pokryciu i wszystkim elementem konstrukcyjnym. Wskaże na ewentualne miejsca przecieków, fragmenty dachów wymagający naprawy. System rynnowy bardzo często trzeba wyremontować lub nawet wymienić. Nie można bagatelizować żadnych pęknięć, powyginanych elementów i zapadnięć. Najbardziej podatne na uszkodzenia są kominy, zlewnie, lukarny, kosze dachowe. Alarmujące powinno być dla właściciela budynku pojawienie się zacieków, to samo dotyczy połamanych lub odpadniętych dachówek, pogiętej blachy. Są to wyraźne wskazania do przeprowadzenia remontu dachu.
Łatwa i tania jest naprawa dachu z papy. Czasem konieczne jest wymienienie pokrycia na nowe w przypadku rozległych uszkodzeń. Przy dachu z blachy, który nie przecieka i nie doszło do uszkodzenia szkieletu, wystarczy przeprowadzić prace konserwacyjne typu nałożenie farby na zarysowania, aplikacja środków usuwających zanieczyszczenia biologiczne. Nie brakuje też specjalnych taśm i mas uszczelniających, którymi można załatać pokrycie wykonane z blachy. Czasem jednak trzeba zdemontować część pokrycia, jeśli konieczna staje się naprawa obróbek blacharskich. Należy powierzyć to zadanie dekarzowi. Jeśli doszło do zniszczenia pojedynczych arkuszy blaszanych, to wystarczy wymienić je na nowe. W przypadku dachu pokrytego dachówkami najczęściej remont ogranicza się do wymieniania ich na nowe. Problem pojawia się przy złym stanie całego pokrycia dachowego. Wiąże się to z koniecznością zdjęcia dachówek i często także starych łat.